Conference Program & Proceedings

The Symposium will be held at the University of New South Wales, Sydney, Australia, starting 8:45am Tuesday 14th to 7pm Thursday 16th February 2017 (3 days).

Please see below the Symposium preliminary program. Please note that this program is subject to modifications and a revised version will be published in January 2017.

Click here to upload the preliminary program.

 

For oral presentation proceedings please click on the presentation titles to access the abstracts:

Day 1 - Tuesday 14 February 2017          
08:45-09:30 Arrival, Registration & Morning Tea      
09:30-10:30 09:30-09:50 Welcome to Country: Aboriginal ceremony and acknowledgement of the traditional custodians of the land
  Opening Session            
  10:00-10:25 Open & welcome organising committee; Arash Zamyadi (Australia)  
    Welcome SG chair; Andrea M. Dietrich (USA)      
    Welcome UNSW-GWI;Nick Schofield (Australia)       
    Transfer to the technical sessions (5 minutes)      
10:30-12:00 Sessions 1. Occurrence & Detection (Room C) 2. Analytical Methods & Modelling (Room B)
  Chair: Nicholas D. Crosbie (Australia) Chair: Rita Henderson (Australia)
  10:30-11:00 Theme speech O19 The drinking water Taste-and-Odour Wheel “2016"; I.H. (Mel) Suffet, Scott Braithwaite, Yubin Zhou,and Auguste Bruchet. (USA & France) O44 Can algal toxin production be predicted? A study of the toxic cyanobacterium Cylindrospermopsis raciborskii; Michele A Burford, Anusuya Willis, Phil Orra, and Brett Neilan. (Australia)
  11:00-11:20 O62 Fishy odour problem induced by algae in source water during lower temperature period: occurrence and typical odourant identification; Jianwei Yu, Min Yang, Tingting Liu, Zeyu Jia and Ming Su. (China) O25 Monitoring of harmful cyanobacteria in Taiwan’s drinking water reservoirs using real time PCR; Y.T. Chiu, Y.H. Chen, H.K. Yen, and Tsair-Fuh Lin. (Taiwan)
  11:20-11:40 O29 Controlling factors on the periods and vertical distribution of algal bloom in a subtropical off-Channel reservoir; Meng-chieh Han and Shian-chee Wu. (Taiwan)  O55 Identification of fluorophores released by cyanobacterial species using fluorescence spectroscopy and parafac analysis; Sara Imran Khan, Arash Zamyadi, Richard Stuetz and Rita Henderson. (Austalia)
  11:40-12:00 O3 Effects of light and temperature on the growth and 2-methylisoborneol production by benthic and planktonic cyanobacterial species; Te Shu Harn, Yew-Hoong (Karina) Gin, and Chek Yin Boo. (Singapore) O13 Validation and performance comparison of in situ fluorescence: probes for real-time cyanobacteria monitoring; Florence Choo, Arash Zamyadi, Gayle Newcombe, Richard Stuetz, and Rita Henderson. (Australia)
12:00-12:10 Group photo            
12:10-13:00 Lunch            
13:00-14:30 Sessions 3. Occurrence & Detection (Room C) 4. Analytical Methods & Modelling (Room B)
  Chair: Mick Bales (Australia) Chair: Ricard Devesa Garriga (Spain)
  13:00-13:30 Theme speech O2 Occurence and detection of taste and odour compounds and algal toxins (tentative title); Andrea M. Dietrich. (USA) O38 Intricacies of odour response to chemicals in mixtures; Daniel L. Gallagher, Katherine Phetxumphou, Elizabeth Smiley, and Andrea M. Dietrich. (USA)
  13:30-13:50 O16 Occurrence of phenylacetonitrile as an odourous nitrogenous disinfection by-products in drinking water and its amino acid and algal precursors; Xiaoyan Ma, Jing Deng, Jiao Feng, Narasimhamurthy Shanaiah, Elizabeth Smiley, and Andrea M. Dietrich. (China & USA) O53 How can one define objection and rejection of drinking water tastes and odours in water supply?;   I.H. (Mel) Suffet, Shannon Roback and Michael J. McGuire. (USA)
  13:50-14:10 O36 Nationwide typical organism-derived drinking water odour incidents in China: characterization and causes (2007-2015); Ze-hua Liu, Yin Hua, and Dang Zhi. (China) O43 Improving water quality by investing in sensory education and training; Evelyne Canterranne - FlavorActiV Ltd. (UK)
  14:10-14:30 O63 Occurrence of 52 typical odour causing compounds in drinking water of major cities across China; Hongyan Li, Jianwei Yu, Chunmiao Wang,Yu Zhiyong and Min Yang. (China) O6 Variations between odourous VOCs detected by assessors via gas chromatography coupled with mass spectrometry and olfactory detection port (ODP) system; Radoslaw Barczak, Ruth M. Fisher, Xinguang Wang, and Richard M. Stuetz. (Poland & Australia) 
14:30-15:00 Afternoon Tea          
15:00-17:00 Session Workshop
  15:00-17:00 Water Sensory and Proficiency Workshop
    Evelyne Canterranne (UK)

 17:15-20:00 Reception & Social Networking Event at UNSW The Whitehouse (Located in the campus; walking distance from the venue)

 

Day 2 - Wednesday 15 February 2017        
08:30-09:00 Arrival            
09:00-10:30 Sessions 5. Occurrence & Detection (Room C) 6. Customer perception (Room B)
  Chair: Ron Hofmann (Canada)  Chair: Dries Vandamme (Belgium)
  09:00-09:30 Theme speech O60 Surveillance and management of bloom-forming cyanobacteria in shallow urban water bodies – research needs, policy and guidance for a warming climate; Nicholas D. Crosbie, Brendan Gladman, Trish Grant, and Judy Blackbeard. (Australia) O34 Predicting water taste liking from mineral composition; Ricard Devesa Garriga, S.Platikanov, c, A. Hernández,  S. González,  J.L Cortina, and R. Tauler. (Spain) 
  09:30-09:50 O37 Sources of taste and odour in the Mid-Brisbane River water supply; Hannah M. Franklin, David Roberts, and Michele Burford. (Australia) O31 Assessment of drinking water quality and user perceptions between filling stations and water fountains on a college campus: a mixed methods approach; Courtney A. Crist, Andrea M. Dietrich, Matthew Schroeder, and Susan E. Duncan. (USA)
  09:50-10:10 O51 Response of cylindrospermopsin production to varying light intensities by cylindrospermopsis sp. Isolated from tropical waters; Yew-Hoong (Karina) Gin, N.H. Mohamed Nor, S.H. Te, B.F. Tan, and  J.R. Thompson. (Singapore) O8 Effect of drinking water minerals on sweetness and metallic taste perception and emotional response of sweetened beverage; Susan E. Duncan, Aili Wang,  and Andrea M. Dietrich. (USA)
  10:10-10:30 O68 Light effect on the growth and odour production potential of two typical MIB-producing algae; Jianwei Yu, Min Yang, Zeyu Jia, Ming Su and Tingting Liu. (China) O48 Improving consumer lexicon to describe aesthetic issues in water quality;  Katherine Phetxumphou, Aarathi Raghuraman, Daniel L. Gallagher, and Andrea M. Dietrich. (USA)
10:30-11:00 Morning Tea            
11:00-12:30 Sessions 7. Treatment Techniques (Room C) 8. Aqua Culture (Room B)
  Chair: Arash Zamyadi (Australia) Chair:Radoslaw Barczak (Poland)
  11:00-11:30 Theme speech O32 Kinetics and management of cyanotoxin removal and cyanobacterial lysing in water treatment;  Craig Adams, Ben Stanford, Eric Wert, Arash Zamyadi, Elisa Arevalo, and Erik Rosenfeldt. (USA & Australia) O4 Overview of off-flavours in water and fish in aquaculture systems with or without water recirculation; Niels O G Jørgensen, Mikael A. Petersen, and Raju Podduturi. (Denmark)
  11:30-11:50 O64 Seasonal occurence of T&O and micro pollutants in drinking water sources – evaluation of treatment strategies using oxidation and biological active filtration ; Louis Wiart and Jens Scheideler. (Germany & Australia) O5 Off-flavour characterization of Nile tilapia cultured in net cages of hydroelectric reservoirs, São Paulo State, Brazil; Niels O G Jørgensen, Raju Podduturi, Mikael Agerlin Petersen, Louise Schlüter, and Gianmarco da Silva David. (Denmark & Brazil)
  11:50-12:10 O18 Characterization of disinfection-by-product precursors derived from green algae; Lap-Cuong Hua , Jr-Lin Lin, and Chihpin Huang. (Taiwan) O22 Microbial populations causing off-flavour in recirculated aquaculture systems; Mie Bech Lukassen, Edward Schramm, and Jeppe Lund Nielsen. (Denmark)
  12:10-12:30 O23 Removal of geosmin and 2-MIB using photo-Fenton oxidation; Jeong-Ann Park, Hye-Lim Nam, Boram Yang, Sung-Mok Jung, Chanhyuk Park, JunSu Ha, and Sanghyup Lee. (Korea) O33 Cage aquaculture, eutrophication and toxins in large freshwater reservoirs in south-eastern Brazil; Gianmarco S. David, Louise Schlüter, Andrea Tucci, Andréa S. Dias, Cacilda T. J. Mercante, Reinaldo J. Silva, and Niels O. G. Jørgensen. (Brazil & Denmark)
12:30-13:30 Lunch            
13:30-15:00 Sessions 9. Treatment Techniques (Room C) 10. Management (Room B)
  Chair: Madjid Mohseni (Canada) Chair:Claire McInnes (Australia)
  13:30-14:00 Theme speech O10 Treatment characteristics and prediction models for the removal of typical groups of odourants by activated carbon adsorption or oxidation in drinking water treatment plants; Chao Chen, Xin Li, Qiangyong Qu, Jun Wang, Xiaojian Zhang, and Mel Suffet. (China & USA) O7 Management of cyanobacterial metabolite risk in DWTPs: a packaged solution for prediction & operating control through water monitoring and operational tools; David Cook, D Steinmann, A Humpage, L van der Linden, S Courtois, U Kaeding, and Gayle Newcombe. (Australia & France)
  14:00-14:20 O39 A test to determine remaining GAC adsorptive capacity for geosmin and MIB; Ron Hofmann, Zhijie Nie, Audrey Murray, Yifeng Huang, Yi Li, and Arash Zamyadi. (Canada) O59 Development of early warning parameters for the removal capacity of T&O by BAC; M.-L. Pype, G. De Vera, M. Espino, J. Keller,  and K. Doederer. (Australia)
  14:20-14:40 O35 T&O control by rapid sand filtration – a pilot-study; K. Doederer, M. Fluggen, and J. Keller. (Australia) O30 ATRAPP - Algal Blooms, Treatment, Risk Assessment, Prediction and Prevention through Genomics. Sébastien Sauvé. (Canada)
  14:40-15:00 O49 Biochemical characterization of algal flocs using spectroscopic techniques: towards improved understanding of coagulation and flocculation ;  Andrea Gonzalez and Rita Henderson. (Australia) O58 Sedimentation versus flotation based separation of marine microalgae; Dries Vandamme, Y.W. Wong, O. Vronska, B. Tamburic, and R.K. Henderson. (Belgium & Australia)
15:00-15:30 Afternoon Tea          
15:30-17:00 Session Poster          
  15:30-17:00 Poster session with 3-minutes optional elevated pitch per each poster  

 17:15-22:30 Gala dinner: Sea Life Sydney Aquarium in Darling Harbour. Transport: from the UNSW conference area, there is a bus organised to leave at 5.15pm. The bus will return from the Aquarium at 10.45pm to take any guests back to UNSW.

 

Day 3 - Thursday 16 February 2017          
08:30-09:00 Arrival            
9:00-10:30 Sessions 11. Treatment Techniques (Room C) 12. Management (Room B)
  Chair: Chao Chen (China) Chair: Andrea M. Dietrich (USA)
  9:00-9:30 Theme speech O45 Impact of oxidants on cyanobacteria cells and metabolites in water: development and validation of quantitative kinetic models; Tsair-Fuh Lin, C.-W. Chang, D.-R. You, and Y.-T. Chiu. (Taiwan) O40 Control strategies for periodic T&O events – a perspective from the Great Lakes region; Ron Hofmann. (Canada) 
  9:30-9:50 O41 Degradation of Microcystin-LR with Vacuum UV (VUV) advanced oxidation; Madjid Mohseni and Pranav Chintalapati. (Canada) O17 Application of in situ fluorescence probes for real-time: cyanobacteria monitoring in Australian water treatment plants;  Florence Choo, Arash Zamyadi, Gayle Newcombe, Richard Stuetz, and Rita Henderson. (Australia) 
  9:50-10:10 O15 Suppression of algae by solid polymer electrolyte (spe) membrane-based electrolysis; Gurminder Sardool, Yoshiteru Hamatani, Megat Johari Megat Mohd Noor, Motoo Utsumi, Masafumi Goto, Norio Sugiura, and Zaini Ujang. (Malaysia & Japan) O21 Proper management of residual chlorine concentration in tap water for reduce chlorine odour; Shingo Kitada. (Japan)
  10:10-10:30 O42 Impact of chlorine on cyanobacterial neurotoxin β-N-methylamino-L-alanine (BMAA): reaction rate and intermediates; Yi-Ting Chen, Wan-Ru Chen, and Tsair-Fuh Lin. (Taiwan) O24 Managing cyanobacterial toxin risks to recreators: A case study of inland lakes in South-East Queensland; Cameron J Veal, Catherine, Neelamraju, Andrew Watkinson, Duncan Shillito, and Arran Canning. (Australia)
10:30-11:00 Morning Tea            
11:00-12:30 Sessions 13. Treatment Techniques (Room C) 14. Management (Room B)
  Chair: Tsair-Fuh Lin (Taiwan) Chair: I.H. (Mel) Suffet (USA)
  11:00-11:30 Theme speech O61 Complex septic odour problem in one river source water in China: odour causing compounds identification and control verification in a full-scale advanced treatment plant; Jianwei Yu, Min Yang
Qingyuan Guo, Kai Yang, Xia Ping, and Zhang Dong. (China) 
Development & application of online methods for real time management of toxic cyanobacterial blooms in water supply systems; Rita Henderson, Arash Zamyadi, Florence Choo, Richard Stuetz,
Gayle Newcombe
. (Australia)
  11:30-11:50 O65 Powder activated carbon adsorption of odourants of alcohols, aldehydes, ketones and esters in drinking water; Qiangyong Qu, Xin Li, Jun Wang, Xiaojian Zhang, and Chao Chen. (China) O14 A persistent algal bloom from a tropical eutrophic reservoir; Gurminder Sardool, Megat Johari Megat Mohd Noor, Motoo Utsumi, Masafumi Goto , Norio Sugiura, and Zaini Ujan. (Malaysia & Japan)
  11:50-12:10  O69 Treatment Technology potassium permanganate (Tentative title); John Boll and Sean Davenport. (USA) O67 The application of PhytoxigeneTM CyanoDTec Test as a cyanobacteria screening tool for prediction, monitoring and management of harmful algal blooms in public water supplies; Mark Van Asten and Brett Neilen. (Australia)
  12:10-12:30 O46 Liquid phase urine and faecal odour control using membranes; Edwina Mercerand Ewan McAdam (UK) O20 Probabilistic fugacity modelling of cyanobacterial toxins in a drinking water reservoir; Stuart Khan, S. Chen, C. Huang, R. Barton, A. Davie, and Bala Vigneswaran. (Australia) 
12:30-12:40

Awards & Close (Room C)

         

15:00-19:00 Informal Social Event at Coogee Pavilion (Coogee Beach) by the ocean. Transport: There are a number of public transport options available - Bus, taxi or Uber.